Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Wydział Elektryczny - Teleinformatyka (S1)

Sylabus przedmiotu Optoelektronika:

Informacje podstawowe

Kierunek studiów Teleinformatyka
Forma studiów studia stacjonarne Poziom pierwszego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta inżynier
Obszary studiów charakterystyki PRK, kompetencje inżynierskie PRK
Profil ogólnoakademicki
Moduł
Przedmiot Optoelektronika
Specjalność przedmiot wspólny
Jednostka prowadząca Katedra Telekomunikacji i Fotoniki
Nauczyciel odpowiedzialny Ewa Weinert-Rączka <Ewa.Weinert-Raczka@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Błażej Jabłoński <Blazej.Jablonski@zut.edu.pl>, Marek Wichtowski <Marek.Wichtowski@zut.edu.pl>, Andrzej Ziółkowski <Andrzej.Ziolkowski@zut.edu.pl>
ECTS (planowane) 5,0 ECTS (formy) 5,0
Forma zaliczenia egzamin Język polski
Blok obieralny Grupa obieralna

Formy dydaktyczne

Forma dydaktycznaKODSemestrGodzinyECTSWagaZaliczenie
laboratoriaL2 30 2,60,41zaliczenie
wykładyW2 30 2,40,59egzamin

Wymagania wstępne

KODWymaganie wstępne
W-1Zna podstawy algebry i analizy matematycznej w zakresie modułów "Algebra" i "Wprowadzenie do analizy matematycznej" i potrafi je zastosować do opisu zjawisk fizycznych.
W-2Zna podstawy fizyki na poziomie szkoły średniej.
W-3Potrafi wykonać proste obliczenia posługując się komputerem lub kalkulatorem.
W-4Rozumie potrzebę kształcenia się.

Cele przedmiotu

KODCel modułu/przedmiotu
C-1Przekazanie wiedzy z zakresu podstaw optoelektroniki , właściwej dla kierunku i przydatnej w praktyce inżynierskiej.
C-2Wyrobienie umiejętności doboru właściwej wiedzy z wykładów do rozwiązywania problemów przydatnych inżynierowi teleinformatykowi.

Treści programowe z podziałem na formy zajęć

KODTreść programowaGodziny
laboratoria
T-L-1Organizacja pracy i zasady bezpieczeństwa pracy w laboratorium optoelektroniki.2
T-L-2Badanie zjawiska termoemisji światła.2
T-L-3Badanie widm różnych źródeł światła.2
T-L-4Badanie laserów półprzewodnikowych.4
T-L-5Badanie właściwości wiązki laserowej.2
T-L-6Rozliczenie sprawozdań z pierwszej serii ćwiczeń i sprawdzian pisemny.2
T-L-7Badanie fotodetektorów.4
T-L-8Badanie modulatora światła.2
T-L-9Badanie ogniwa fotowoltaicznego.2
T-L-10Badanie bariery optoelektronicznej.2
T-L-11Badanie transoptora.4
T-L-12Rozliczenie opracowań ćwiczeń i sprawdzian pisemny zaliczający.2
30
wykłady
T-W-1Budowa i właściwości elektryczne materii.4
T-W-2Kwantowa i falowa natura światła, oddziaływanie światła z materią.4
T-W-3Podstawy fizyki laserów, budowa przykładowego lasera gazowego i lasera na ciele stałym6
T-W-4Właściwości światła laserowego.2
T-W-5Lasery półprzewodnikowe.3
T-W-6Modulacja i modulatory światła.2
T-W-7Detektory światła.3
T-W-8Wzmacniacze optyczne.2
T-W-9Wybrane zastosowania optoelektroniki: wyświetlacze, czujniki, ogniwa fotowoltaiczne4
30

Obciążenie pracą studenta - formy aktywności

KODForma aktywnościGodziny
laboratoria
A-L-1Udział w zajęciach.30
A-L-2Przygotowanie do ćwiczeń.20
A-L-3Przygotowanie do kolokwium.15
65
wykłady
A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.30
A-W-2Uzupełnianie wiedzy, studiowanie literatury.16
A-W-3Przygotowanie do egzaminu.14
60

Metody nauczania / narzędzia dydaktyczne

KODMetoda nauczania / narzędzie dydaktyczne
M-1Wykład informacyjny z wykorzystaniem środków audiowizualnych.
M-2Ćwiczenia laboratoryjne

Sposoby oceny

KODSposób oceny
S-1Ocena podsumowująca: Egzamin pisemny.
S-2Ocena podsumowująca: Sprawozdania z ćwiczeń i sprawdziany pisemne zaliczające na ćwiczeniach laboratoryjnych.
S-3Ocena formująca: Aktywność na ćwiczeniach laboratoryjnych.

Zamierzone efekty uczenia się - wiedza

Zamierzone efekty uczenia sięOdniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaOdniesienie do efektów uczenia się prowadzących do uzyskania tytułu zawodowego inżynieraCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
TI_1A_B04_W01
Ma wiedzę na temat budowy materii i oddziaływania światła z materią w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi i wystarczającą do podjęcia studiów na trzecim semestrze.
TI_1A_W02C-2, C-1T-W-4, T-W-3, T-W-1, T-W-2M-1S-1, S-3, S-2
TI_1A_B04_W02
Ma wiedzę na temat urządzeń optoelektronicznych w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi i wystarczającą do podjęcia studiów na trzecim semestrze.
TI_1A_W01C-2, C-1T-W-3, T-W-6, T-W-7, T-W-5, T-W-8, T-W-9M-1, M-2S-1, S-3, S-2

Zamierzone efekty uczenia się - umiejętności

Zamierzone efekty uczenia sięOdniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaOdniesienie do efektów uczenia się prowadzących do uzyskania tytułu zawodowego inżynieraCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
TI_1A_B04_U01
Potrafi stosować zdobytą wiedzę z zakresu optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości źródeł światła stosowanych w systemach teleinformatycznych.
TI_1A_U02C-2, C-1T-L-1, T-L-3, T-L-4, T-L-5, T-L-6M-2S-3, S-2
TI_1A_B04_U02
Potrafi stosować zdobytą wiedzę z zakresu optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości urządzeń optoelektronicznych stosowanych w systemach teleinformatycznych.
TI_1A_U01, TI_1A_U02C-2, C-1T-L-2, T-L-7, T-L-8, T-L-9, T-L-10, T-L-11, T-L-12, T-L-6M-2S-3, S-2

Kryterium oceny - wiedza

Efekt uczenia sięOcenaKryterium oceny
TI_1A_B04_W01
Ma wiedzę na temat budowy materii i oddziaływania światła z materią w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi i wystarczającą do podjęcia studiów na trzecim semestrze.
2,0Nie spełnia wymogów uzyskania oceny dostatecznej uzyskując poniżej 50% punktacji z pytań egzaminacyjnych na temat budowy materii i oddziaływania światła z materią w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi.
3,0Ma wiedzę na temat budowy materii i oddziaływania światła z materią w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 50-60% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
3,5Ma wiedzę na temat budowy materii i oddziaływania światła z materią w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 61-70% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
4,0Ma wiedzę na temat budowy materii i oddziaływania światła z materią w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 71-80% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
4,5Ma wiedzę na temat budowy materii i oddziaływania światła z materią w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 81-90% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
5,0Ma wiedzę na temat budowy materii i oddziaływania światła z materią w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 91-100% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
TI_1A_B04_W02
Ma wiedzę na temat urządzeń optoelektronicznych w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi i wystarczającą do podjęcia studiów na trzecim semestrze.
2,0Nie spełnia wymogów uzyskania oceny dostatecznej uzyskując poniżej 50% punktacji z pytań egzaminacyjnych na temat urządzeń optoelektronicznych w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi.
3,0Ma wiedzę na temat urządzeń optoelektronicznych w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 50-60% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
3,5Ma wiedzę na temat urządzeń optoelektronicznych w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 61-70% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
4,0Ma wiedzę na temat urządzeń optoelektronicznych w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 71-80% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
4,5Ma wiedzę na temat urządzeń optoelektronicznych w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 81-90% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
5,0Ma wiedzę na temat urządzeń optoelektronicznych w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 91-100% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.

Kryterium oceny - umiejętności

Efekt uczenia sięOcenaKryterium oceny
TI_1A_B04_U01
Potrafi stosować zdobytą wiedzę z zakresu optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości źródeł światła stosowanych w systemach teleinformatycznych.
2,0Nie spełnia wymogów uzyskania oceny dostatecznej uzyskując poniżej 50% punktacji ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających sprawdzających umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości źródeł światła stosowanych w systemach teleinformatycznych.
3,0Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości źródeł światła stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 50-60% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
3,5Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości źródeł światła stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 61-70% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
4,0Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości źródeł światła stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 50-60% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
4,5Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości źródeł światła stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 50-60% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
5,0Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości źródeł światła stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 50-60% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
TI_1A_B04_U02
Potrafi stosować zdobytą wiedzę z zakresu optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości urządzeń optoelektronicznych stosowanych w systemach teleinformatycznych.
2,0Nie spełnia wymogów uzyskania oceny dostatecznej uzyskując poniżej 50% punktacji ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających sprawdzających umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości urządzeń optoelektronicznych stosowanych w systemach teleinformatycznych.
3,0Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości urządzeń optoelektronicznych stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 50-60% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
3,5Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości urządzeń optoelektronicznych stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 61-70% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
4,0Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości urządzeń optoelektronicznych stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 71-80% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
4,5Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości urządzeń optoelektronicznych stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 81-90% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
5,0Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości urządzeń optoelektronicznych stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 91-100% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.

Literatura podstawowa

  1. Halliday D., Resnick R., Walker J., Podstawy fizyki, PWN, Warszawa, 2003, 1
  2. Bernard Ziętek, Optoelektronika, Wydawnictwo UMK, Toruń, 2005
  3. Praca zbiorowa pod red. A. Opilskiego, Laboratorium optoelektroniki światłowodowej, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice, 2002

Literatura dodatkowa

  1. K. Booth, S. Hill, Optoelektronika wiedzieć więcej, WKiŁ, Warszawa, 2001
  2. Bernard Ziętek, Lasery, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń, 2009
  3. Zbigniew Bielecki, Antoni Rogalski, Detekcja sygnałów optycznych, WNT, Warszawa, 2004
  4. E. Rosencher, B. Vinter, Optoelectronics, Cambridge Univ. Press, Cambridge, 2002

Treści programowe - laboratoria

KODTreść programowaGodziny
T-L-1Organizacja pracy i zasady bezpieczeństwa pracy w laboratorium optoelektroniki.2
T-L-2Badanie zjawiska termoemisji światła.2
T-L-3Badanie widm różnych źródeł światła.2
T-L-4Badanie laserów półprzewodnikowych.4
T-L-5Badanie właściwości wiązki laserowej.2
T-L-6Rozliczenie sprawozdań z pierwszej serii ćwiczeń i sprawdzian pisemny.2
T-L-7Badanie fotodetektorów.4
T-L-8Badanie modulatora światła.2
T-L-9Badanie ogniwa fotowoltaicznego.2
T-L-10Badanie bariery optoelektronicznej.2
T-L-11Badanie transoptora.4
T-L-12Rozliczenie opracowań ćwiczeń i sprawdzian pisemny zaliczający.2
30

Treści programowe - wykłady

KODTreść programowaGodziny
T-W-1Budowa i właściwości elektryczne materii.4
T-W-2Kwantowa i falowa natura światła, oddziaływanie światła z materią.4
T-W-3Podstawy fizyki laserów, budowa przykładowego lasera gazowego i lasera na ciele stałym6
T-W-4Właściwości światła laserowego.2
T-W-5Lasery półprzewodnikowe.3
T-W-6Modulacja i modulatory światła.2
T-W-7Detektory światła.3
T-W-8Wzmacniacze optyczne.2
T-W-9Wybrane zastosowania optoelektroniki: wyświetlacze, czujniki, ogniwa fotowoltaiczne4
30

Formy aktywności - laboratoria

KODForma aktywnościGodziny
A-L-1Udział w zajęciach.30
A-L-2Przygotowanie do ćwiczeń.20
A-L-3Przygotowanie do kolokwium.15
65
(*) 1 punkt ECTS, odpowiada około 30 godzinom aktywności studenta

Formy aktywności - wykłady

KODForma aktywnościGodziny
A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.30
A-W-2Uzupełnianie wiedzy, studiowanie literatury.16
A-W-3Przygotowanie do egzaminu.14
60
(*) 1 punkt ECTS, odpowiada około 30 godzinom aktywności studenta
PoleKODZnaczenie kodu
Zamierzone efekty uczenia sięTI_1A_B04_W01Ma wiedzę na temat budowy materii i oddziaływania światła z materią w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi i wystarczającą do podjęcia studiów na trzecim semestrze.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_1A_W02Ma podstawową wiedzę w zakresie fizyki, niezbędną do zrozumienia podstawowych zjawisk występujących w układach elektronicznych, sieciach teleinformatycznych wraz z ich otoczeniem.
Cel przedmiotuC-2Wyrobienie umiejętności doboru właściwej wiedzy z wykładów do rozwiązywania problemów przydatnych inżynierowi teleinformatykowi.
C-1Przekazanie wiedzy z zakresu podstaw optoelektroniki , właściwej dla kierunku i przydatnej w praktyce inżynierskiej.
Treści programoweT-W-4Właściwości światła laserowego.
T-W-3Podstawy fizyki laserów, budowa przykładowego lasera gazowego i lasera na ciele stałym
T-W-1Budowa i właściwości elektryczne materii.
T-W-2Kwantowa i falowa natura światła, oddziaływanie światła z materią.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny z wykorzystaniem środków audiowizualnych.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Egzamin pisemny.
S-3Ocena formująca: Aktywność na ćwiczeniach laboratoryjnych.
S-2Ocena podsumowująca: Sprawozdania z ćwiczeń i sprawdziany pisemne zaliczające na ćwiczeniach laboratoryjnych.
Kryteria ocenyOcenaKryterium oceny
2,0Nie spełnia wymogów uzyskania oceny dostatecznej uzyskując poniżej 50% punktacji z pytań egzaminacyjnych na temat budowy materii i oddziaływania światła z materią w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi.
3,0Ma wiedzę na temat budowy materii i oddziaływania światła z materią w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 50-60% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
3,5Ma wiedzę na temat budowy materii i oddziaływania światła z materią w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 61-70% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
4,0Ma wiedzę na temat budowy materii i oddziaływania światła z materią w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 71-80% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
4,5Ma wiedzę na temat budowy materii i oddziaływania światła z materią w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 81-90% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
5,0Ma wiedzę na temat budowy materii i oddziaływania światła z materią w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 91-100% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
PoleKODZnaczenie kodu
Zamierzone efekty uczenia sięTI_1A_B04_W02Ma wiedzę na temat urządzeń optoelektronicznych w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi i wystarczającą do podjęcia studiów na trzecim semestrze.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_1A_W01Ma wiedzę z matematyki w zakresie obejmującym algebrę, analizę matematyczną, rachunek prawdopodobieństwa, metod numerycznych oraz matematyki dyskretnej niezbędne do opisu, analizy i stosowania: - algorytmów przetwarzania sygnałów, - algorytmów kompresji danych, - modeli ruchu w sieciach teleinformatycznych, - podstawowych obwodów elektrycznych i elektronicznych, oraz zna narzędzia informatyczne wykorzystywane do tych celów.
Cel przedmiotuC-2Wyrobienie umiejętności doboru właściwej wiedzy z wykładów do rozwiązywania problemów przydatnych inżynierowi teleinformatykowi.
C-1Przekazanie wiedzy z zakresu podstaw optoelektroniki , właściwej dla kierunku i przydatnej w praktyce inżynierskiej.
Treści programoweT-W-3Podstawy fizyki laserów, budowa przykładowego lasera gazowego i lasera na ciele stałym
T-W-6Modulacja i modulatory światła.
T-W-7Detektory światła.
T-W-5Lasery półprzewodnikowe.
T-W-8Wzmacniacze optyczne.
T-W-9Wybrane zastosowania optoelektroniki: wyświetlacze, czujniki, ogniwa fotowoltaiczne
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny z wykorzystaniem środków audiowizualnych.
M-2Ćwiczenia laboratoryjne
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Egzamin pisemny.
S-3Ocena formująca: Aktywność na ćwiczeniach laboratoryjnych.
S-2Ocena podsumowująca: Sprawozdania z ćwiczeń i sprawdziany pisemne zaliczające na ćwiczeniach laboratoryjnych.
Kryteria ocenyOcenaKryterium oceny
2,0Nie spełnia wymogów uzyskania oceny dostatecznej uzyskując poniżej 50% punktacji z pytań egzaminacyjnych na temat urządzeń optoelektronicznych w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi.
3,0Ma wiedzę na temat urządzeń optoelektronicznych w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 50-60% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
3,5Ma wiedzę na temat urządzeń optoelektronicznych w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 61-70% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
4,0Ma wiedzę na temat urządzeń optoelektronicznych w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 71-80% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
4,5Ma wiedzę na temat urządzeń optoelektronicznych w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 81-90% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
5,0Ma wiedzę na temat urządzeń optoelektronicznych w zakresie potrzebnym inżynierowi teleinformatykowi, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 91-100% z pytań egzaminacyjnych z tego zakresu.
PoleKODZnaczenie kodu
Zamierzone efekty uczenia sięTI_1A_B04_U01Potrafi stosować zdobytą wiedzę z zakresu optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości źródeł światła stosowanych w systemach teleinformatycznych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_1A_U02Umie wykorzystać wiedzę z zakresu fizyki do stosowania modeli matematycznych podstawowych zjawisk występujących w systemach komputerowych i sieciach teleinformatycznych oraz stosowanych w nich układach elektronicznych i ich otoczeniu.
Cel przedmiotuC-2Wyrobienie umiejętności doboru właściwej wiedzy z wykładów do rozwiązywania problemów przydatnych inżynierowi teleinformatykowi.
C-1Przekazanie wiedzy z zakresu podstaw optoelektroniki , właściwej dla kierunku i przydatnej w praktyce inżynierskiej.
Treści programoweT-L-1Organizacja pracy i zasady bezpieczeństwa pracy w laboratorium optoelektroniki.
T-L-3Badanie widm różnych źródeł światła.
T-L-4Badanie laserów półprzewodnikowych.
T-L-5Badanie właściwości wiązki laserowej.
T-L-6Rozliczenie sprawozdań z pierwszej serii ćwiczeń i sprawdzian pisemny.
Metody nauczaniaM-2Ćwiczenia laboratoryjne
Sposób ocenyS-3Ocena formująca: Aktywność na ćwiczeniach laboratoryjnych.
S-2Ocena podsumowująca: Sprawozdania z ćwiczeń i sprawdziany pisemne zaliczające na ćwiczeniach laboratoryjnych.
Kryteria ocenyOcenaKryterium oceny
2,0Nie spełnia wymogów uzyskania oceny dostatecznej uzyskując poniżej 50% punktacji ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających sprawdzających umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości źródeł światła stosowanych w systemach teleinformatycznych.
3,0Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości źródeł światła stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 50-60% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
3,5Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości źródeł światła stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 61-70% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
4,0Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości źródeł światła stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 50-60% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
4,5Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości źródeł światła stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 50-60% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
5,0Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości źródeł światła stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 50-60% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
PoleKODZnaczenie kodu
Zamierzone efekty uczenia sięTI_1A_B04_U02Potrafi stosować zdobytą wiedzę z zakresu optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości urządzeń optoelektronicznych stosowanych w systemach teleinformatycznych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_1A_U01Wykorzystuje wiedzę matematyczną i stosuje odpowiednie narzędzia informatyczne do: - opisu, analizy i syntezy algorytmów przetwarzania sygnałów, - opisu, analizy i syntezy algorytmów szyfrowania i kompresji danych, - opisu i analizy i modeli ruchu w sieciach teleinformatycznych, - opisu, analizy i syntezy podstawowych obwodów elektrycznych i elektronicznych.
TI_1A_U02Umie wykorzystać wiedzę z zakresu fizyki do stosowania modeli matematycznych podstawowych zjawisk występujących w systemach komputerowych i sieciach teleinformatycznych oraz stosowanych w nich układach elektronicznych i ich otoczeniu.
Cel przedmiotuC-2Wyrobienie umiejętności doboru właściwej wiedzy z wykładów do rozwiązywania problemów przydatnych inżynierowi teleinformatykowi.
C-1Przekazanie wiedzy z zakresu podstaw optoelektroniki , właściwej dla kierunku i przydatnej w praktyce inżynierskiej.
Treści programoweT-L-2Badanie zjawiska termoemisji światła.
T-L-7Badanie fotodetektorów.
T-L-8Badanie modulatora światła.
T-L-9Badanie ogniwa fotowoltaicznego.
T-L-10Badanie bariery optoelektronicznej.
T-L-11Badanie transoptora.
T-L-12Rozliczenie opracowań ćwiczeń i sprawdzian pisemny zaliczający.
T-L-6Rozliczenie sprawozdań z pierwszej serii ćwiczeń i sprawdzian pisemny.
Metody nauczaniaM-2Ćwiczenia laboratoryjne
Sposób ocenyS-3Ocena formująca: Aktywność na ćwiczeniach laboratoryjnych.
S-2Ocena podsumowująca: Sprawozdania z ćwiczeń i sprawdziany pisemne zaliczające na ćwiczeniach laboratoryjnych.
Kryteria ocenyOcenaKryterium oceny
2,0Nie spełnia wymogów uzyskania oceny dostatecznej uzyskując poniżej 50% punktacji ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających sprawdzających umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości urządzeń optoelektronicznych stosowanych w systemach teleinformatycznych.
3,0Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości urządzeń optoelektronicznych stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 50-60% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
3,5Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości urządzeń optoelektronicznych stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 61-70% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
4,0Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości urządzeń optoelektronicznych stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 71-80% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
4,5Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości urządzeń optoelektronicznych stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 81-90% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.
5,0Ma umiejętność wykorzystania wiedzy z optoelektroniki do zrozumienia zasad działania i właściwości urządzeń optoelektronicznych stosowanych w systemach teleinformatycznych, udokumentowaną uzyskaniem punktacji w granicach 91-100% ze sprawozdań, sprawdzianów i kolokwiów zaliczających z tego zakresu.