Szkoła Doktorska - ZUT Doctoral School

Sylabus przedmiotu Artificial intelligence and machine learning:

Kierunek studiów ZUT Doctoral School
Forma studiów studia stacjonarne Poziom
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Artificial intelligence and machine learning
Specjalność IT, ELECTRICAL ENGINEERING AND MECHANICAL ENGINEERING BLOCK
Jednostka prowadząca Katedra Metod Sztucznej Inteligencji i Matematyki Stosowanej
Nauczyciel odpowiedzialny Przemysław Klęsk <pklesk@wi.zut.edu.pl>
Forma zaliczenia zaliczenie Język angielski
Blok obieralny 5 Grupa obieralna 1

W-1Podstawy matemtyki (algebra liniowa oraz rachuek różniczkowy i całkowy)
W-2Podstawowa wiedza i umiejętniości z zakresu programowania.
W-3Podstawowa wiedza z zakresu analizy danych.

C-1Zapoznanie z wybranymi metodami sztucznej inteligecji i uczenia maszynowego.

T-W-1Problem i algorytmy przeszukiwania w ramach sztucznej inteligencji.2
T-W-2Wybrane algorytmy uczenia maszynowego.3
T-W-3Elementy uczenia ze wzmocnieniem.3

A-W-2Praca własna, przygotowanie do zaliczenia.6
A-W-3Zaliczenie zajęć1

S-1Ocena podsumowująca: Wykład: kolokwium zaliczeniowe.

Zamierzone efekty uczenia sięOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
ISDE_4-_IEM03.2_W01
ISDE_4-_W02, ISDE_4-_W03C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3M-1S-1

ISDE_4-_IEM03.2_K01
ISDE_4-_K01, ISDE_4-_K02C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3M-1S-1

ISDE_4-_IEM03.2_W01
3,0Znajomość podstawych metod sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

ISDE_4-_IEM03.2_K01
3,0Doktorant umie używać narzędzia analizy danych do rozwiazywania praktycznych zadań analizy danych.

1. S. Russel, P. Norvig, Artificial Intelligence a Modern Approach, Pearson Education Limited, 2023

T-W-1Problem i algorytmy przeszukiwania w ramach sztucznej inteligencji.2
T-W-2Wybrane algorytmy uczenia maszynowego.3
T-W-3Elementy uczenia ze wzmocnieniem.3

A-W-2Praca własna, przygotowanie do zaliczenia.6
A-W-3Zaliczenie zajęć1
Zamierzone efekty uczenia sięISDE_4-_IEM03.2_W01Posiada poszerzoną wiedze z zakresu metod numerycznych oraz narzędzi wspomagajacych obliczenia naukowe.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyISDE_4-_W02They have extended, theory-based knowledge relating to the represented field and discipline and detailed knowledge at an advanced level in the area of scientific research ,methodology of scientific work, preparation of publications and presentations of research results and the principle of dissemination of the results of scientific work, including open access mode.
ISDE_4-_W03They know and understand fundamental dilemmas of modern civilisation, also in relation to the recent scientific developments in the represented field and discipline.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie z wybranymi metodami sztucznej inteligecji i uczenia maszynowego.
Treści programoweT-W-1Problem i algorytmy przeszukiwania w ramach sztucznej inteligencji.
T-W-2Wybrane algorytmy uczenia maszynowego.
T-W-3Elementy uczenia ze wzmocnieniem.
Metody nauczaniaM-1Wykład z prezentacjami i niektóre zastosowania ilustrowane z użyciem komputera
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Wykład: kolokwium zaliczeniowe.
3,0Znajomość podstawych metod sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.
Zamierzone efekty uczenia sięISDE_4-_IEM03.2_K01Doktorant ma kompetencje do krytycznej oceny uzyskanych w ramach wykonywanej rozprawy doktorskiej wyników prac badawczych w zakresie sztucznej inteligencji i ucznenia maszynowego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyISDE_4-_K01They understand the necessity and are prepared to critically analyse the achieved scientific output and the contribution of the results of their own research activity to the development of the represented field and discipline.
ISDE_4-_K02They understand the obligation to seek creative solutions to the challenges of civilisation, in particular to social, research and creative commitments, are aware of the need to initiate actions in the public interest, to think in the entrepreneurial manner and the need for scientific development for new phenomena and problems in the represented field and discipline.
T-W-2Wybrane algorytmy uczenia maszynowego.
T-W-3Elementy uczenia ze wzmocnieniem.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Wykład: kolokwium zaliczeniowe.