Wydział Elektryczny - Teleinformatyka (S2)

Sylabus przedmiotu Wprowadzenie do kognitywistyki:

Kierunek studiów Teleinformatyka
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister
Przedmiot Wprowadzenie do kognitywistyki
Jednostka prowadząca Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych
Nauczyciel odpowiedzialny Dariusz Zienkiewicz <Dariusz.Zienkiewicz@zut.edu.pl>
Blok obieralny 4 Grupa obieralna 2

W-1Podstawy matematyki i analizy statystycznej.
W-2Podstawy filozofii.

C-1Zapoznanie studentów z podstawowymi obszarami kognitywistyki i elementami planowania ekserymentów kognitywnych z uwzględnieniem zastosowań w projektowaniu systemów informatycznych
C-2Zapoznanie studentów z mechanizmami funkcjonowania mózgu i zmysłów człowieka, które mają wpływ na projektowanie systemów informatycznych

T-W-1Wprowadzenie do filozofii umysłu.1
T-W-2Relacja umysł - ciało. Ujęcie historyczne.4
T-W-3Relacja umysł - mózg. Ewolucja umysłu i mózgu. Mózgi i umysły zwierząt.4
T-W-4Teorie świadomości. Świadomość a intencjonalność.2
T-W-5Obliczeniowa teoria umysłu. Filozofia sztucznej inteligencji.2
T-W-6Czy neuronauki są szansą na wyjaśnienie świadomości?2

A-W-2Przygotowanie do zaliczenia4
A-W-3Analiza literatury6

M-1Wykład audytoryjny z prezentacjami i przykładami.
M-2Ćwiczenia laboratoryjne i realizacja zadań praktycznych.

S-2Ocena formująca: Laboratoria: ocena na podstawie sprawozdań i obecności.

TI_2A_A06.1_W01
TI_2A_W11C-3T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6M-1S-1

TI_2A_A06.1_U01
TI_2A_U17C-3T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6M-1S-1

TI_2A_A06.1_K01
TI_2A_K02C-3T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6M-1S-1

TI_2A_A06.1_W01
3,0Przedstawia główne stanowiska w ramach filozofii umysłu.

TI_2A_A06.1_U01
3,0Znajduje podstawowe argumenty na rzecz wybranego przez siebie stanowiska w ramach filozofii umysłu.

TI_2A_A06.1_K01
3,0Student wskazuje podstawowe konsekwencje praktyczne wynikające z przyjmowanych stanowisk w ramach filozofii umysłu.

1. Smith P.J., Hoffman R.R., Cognitive Systems Engineering: The Future for a Changing World, CRC Press, New York, 2017
  2. Chalmers D., Świadomy umysł, PWN, Warszawa, 2010
  3. Dennett D., Od bakterii do Bacha. O ewolucji umysłów., Copernicus Center Press, Kraków, 2017

1. Wilensky U., Ran W., An Introduction to Agent-Based Modeling: Modeling Natural, Social, and Engineered Complex Systems with NetLogo, The MIT Press, Boston, 2015
  2. Vernon D., Artificial Cognitive Systems: A Primer, MIT Press, Boston, 2014
  3. Harmon-Jones E., Beer J. S., Methods in Social Neuroscience, The Guilford Press, New York, 2009
  4. Churchland P., Mechanizm rozumu, siedlisko duszy. Filozoficzna podróż w głąb mózgu., Fundacja Aletheia, Warszawa, 2002

T-W-1Wprowadzenie do filozofii umysłu.1
T-W-2Relacja umysł - ciało. Ujęcie historyczne.4
T-W-3Relacja umysł - mózg. Ewolucja umysłu i mózgu. Mózgi i umysły zwierząt.4
T-W-4Teorie świadomości. Świadomość a intencjonalność.2
T-W-5Obliczeniowa teoria umysłu. Filozofia sztucznej inteligencji.2
T-W-6Czy neuronauki są szansą na wyjaśnienie świadomości?2

A-W-2Przygotowanie do zaliczenia4
A-W-3Analiza literatury6
Zamierzone efekty uczenia sięTI_2A_A06.1_W01Student zna i rozumie podstawowe stanowiska i koncepcje w ramach filozofii umysłu.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_2A_W11Ma uporządkowaną i pogłębioną wiedzę z zakresu wybranych metod sztucznej inteligencji i ich zastosowań w automatyce, robotyce i elektrotechnice.
Cel przedmiotuC-3Wprowadzenie do problematyki współczesnej filozofii umysłu z ukazaniem kontekstu historycznego kształtowania się takich pojęć jak: umysł, świadomość, intencjonalność, dualizm i monizm umysłu i ciała, reprezentacja umysłowa, itp.
Metody nauczaniaM-1Wykład audytoryjny z prezentacjami i przykładami.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Wykład: ocena podsumowująca. Zaliczenie pisemne z pytaniami praktycznymi, pytaniami w formie wyboru i opisu.
3,0Przedstawia główne stanowiska w ramach filozofii umysłu.
Zamierzone efekty uczenia sięTI_2A_A06.1_U01Student jasno przedstawia posiadaną wiedzę z zakresu filozofii umysłu. Potrafi dobierać i podawać poprawne pod względem logicznym i merytorycznym argumenty na rzecz omawianych stanowisk.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_2A_U17Potrafi określić kierunki dalszego uczenia się i zrealizować proces samokształcenia.
Metody nauczaniaM-1Wykład audytoryjny z prezentacjami i przykładami.
Zamierzone efekty uczenia sięTI_2A_A06.1_K01Student potrafi wskazać różnorakie związki i zależności między różnorodnymi stanowiskami w ramach filozofii umysłu a zadaniami praktycznymi typu poznawczego i komunikacyjnego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_2A_K02Ma świadomość ważności i rozumie pozatechniczne aspekty i skutki działalności inżynierskiej, w tym jej wpływu na środowisko, i związanej z tym odpowiedzialności za podejmowane decyzji.