Wydział Elektryczny - Teleinformatyka (S2)

Sylabus przedmiotu Filozofia sztucznej inteligencji:

Kierunek studiów Teleinformatyka
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister
Przedmiot Filozofia sztucznej inteligencji
Jednostka prowadząca Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych
Nauczyciel odpowiedzialny Dariusz Zienkiewicz <Dariusz.Zienkiewicz@zut.edu.pl>
Blok obieralny 4 Grupa obieralna 1

W-1brak

T-W-1Sztuczna inteligencja – definicje i historia. Twierdzenia Gödla i ich znaczenie dla projektu sztucznej inteligencji.2
T-W-2Uniwersalna maszyna Turinga – możliwości i ograniczenia sztucznej inteligencji. Test Turinga i argument chińskiego pokoju Searle'a.2
T-W-3Obliczeniowe podstawy inteligencji człowieka (koncepcja dwóch dróg wzrokowych, baysowskie koncepcje percepcji, symulowanie inteligencji człowieka)2
T-W-4Inteligencja a świadomość (wybrane koncepcje świadomości i inteligencji). Czy „prawdziwa” sztuczna inteligencja może obyć się bez świadomości ? Problem intencjonalności jako podmiotowej zdolności odnoszenia się do samego siebie a sztuczna inteligencja.3
T-W-5Eksperymenty rzeczywiste i myślowe wynikające z badań biologicznych (np. mózg w naczyniu) i ewentualne ograniczenia sztucznej inteligencji.2
T-W-6Konsekwencje rozwoju SI (chat GPT – zastosowania, korzyści i zagrożenia, etyka SI, zmiany społeczne, cyborgizacja społeczeństwa).4

A-W-2Przygotowanie do kolokwium zaliczeniowego w formie testu lub ustnej.10

M-1wykład, gry dydaktyczne, dyskusja dydaktyczna, metoda przewodniego tekstu.

S-1Ocena podsumowująca: test końcowy lub zaliczenie ustne.

TI_2A_A06.2_W01
TI_2A_W11C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6M-1S-1

TI_2A_A06.2_U01
TI_2A_U17C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6M-1S-1, S-2

TI_2A_A06.2_K01
TI_2A_K02C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6M-1S-1, S-2

TI_2A_A06.2_W01
3,0Charakteryzuje na podstawowym poziomie stanowiska filozoficzne dotyczące sztucznej inteligencji.

TI_2A_A06.2_U01
3,0Wykazuje podstawowe umiejętnośći porównywania omawianych stanowisk filozoficznych względem sztucznej inteligencji.

TI_2A_A06.2_K01
3,0Wykazuje podstawowe kompetencje pozwalające na ocenę wpływu SI na społeczeństwo.

1. Flasiński Mariusz, Wstęp do sztucznej inteligencji, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018
  2. Lennox J.C., 2084. Sztuczna inteligencja i przyszłość ludzkości, Wydawnictwo Fundacja Prodoteo, 2023
  3. Kaplan J., Sztuczna inteligencja. Co każdy powinien wiedzieć, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2019

1. Markus D. Dubber (ed.), Frank Pasquale (ed.), Sunit Das (ed.), The Oxford Handbook of Ethics of AI, Oxford University Press, 2020
  2. Przegalińska A. Oksanowicz P., Sztuczna inteligencja. Nieludzka, arcyludzka, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak., 2020
  3. Dennett Daniel C., Świadomość, Copernicus Center Press, 2016

A-W-2Przygotowanie do kolokwium zaliczeniowego w formie testu lub ustnej.10
Zamierzone efekty uczenia sięTI_2A_A06.2_W01Zna, rozumie i potrafi charakteryzować poszczególne stanowiska filozoficzne dotyczące sztucznej inteligencji.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_2A_W11Ma uporządkowaną i pogłębioną wiedzę z zakresu wybranych metod sztucznej inteligencji i ich zastosowań w automatyce, robotyce i elektrotechnice.
Cel przedmiotuC-1Celem kształcenia z zakresu filozofii sztucznej inteligencji jest wprowadzenie studenta w historię badań i refleksji filozoficznej dotyczącej możliwości projektu sztucznej inteligencji. Po ukończeniu kursu student będzie potrafił charakteryzować poszczególne stanowiska filozoficzne dotyczące sztucznej inteligencji, dokonywać ich porównania, argumentować – wskazując na wady i zalety poszczególnych stanowisk, dokonywać wyboru między nimi ze względu na przyjęte kryteria. Będzie potrafił analizować wpływ SI na społeczeństwo oraz różnicować poglądy etyczne w tej kwestii.
Treści programoweT-W-1Sztuczna inteligencja – definicje i historia. Twierdzenia Gödla i ich znaczenie dla projektu sztucznej inteligencji.
Metody nauczaniaM-1wykład, gry dydaktyczne, dyskusja dydaktyczna, metoda przewodniego tekstu.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: test końcowy lub zaliczenie ustne.
Zamierzone efekty uczenia sięTI_2A_A06.2_U01Student potrafi porównywać różne stanowiska względem sztucznej inteligencji – wskazując na ich wady i zalety, potrafi dokonywać wyboru między nimi ze względu na przyjęte kryteria.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_2A_U17Potrafi określić kierunki dalszego uczenia się i zrealizować proces samokształcenia.
S-2Ocena formująca: aktywność na zajęciach, aktywność w pracach w grupie
Zamierzone efekty uczenia sięTI_2A_A06.2_K01Student jest gotów podejmować decyzje na podstawie analizy wpływu SI na społeczeństwo oraz różnicować poglądy etyczne w tej kwestii.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_2A_K02Ma świadomość ważności i rozumie pozatechniczne aspekty i skutki działalności inżynierskiej, w tym jej wpływu na środowisko, i związanej z tym odpowiedzialności za podejmowane decyzji.