Wydział Elektryczny - Transformacja energetyczna

Sylabus przedmiotu Nowoczesne sieci i instalacje elektroenergetyczne:

Kierunek studiów Transformacja energetyczna
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Nowoczesne sieci i instalacje elektroenergetyczne
Jednostka prowadząca Katedra Wysokich Napięć i Elektroenergetyki
Nauczyciel odpowiedzialny Olgierd Małyszko <Olgierd.Malyszko@zut.edu.pl>

W-1znajomość podstaw elektrotechniki

T-W-1Energetyka w Polsce, UE i na świecie – stan obecny, kierunki rozwoju.1
T-W-2Transformacja energetyczna – przyczyny, cele i zagrożenia. Kierunki transformacji systemu od energetyki centralnej do rozproszonej.2
T-W-3Metody pozyskiwania energii z OZE. Integracja OZE w systemie elektroenergetycznym.2
T-W-4Przyczyny konieczności magazynowania energii. Metody magazynowania energii. Pojazdy elektryczne jako systemowe magazyny energii.2
T-W-5Koncepcja Smart Grids, trendy i perspektywy rozwoju.1
T-W-6Smart-metering, zagrożenia związane ze smart-meteringiem.1
T-W-7Nowoczesne konstrukcje linii kablowych i napowietrznych.2
T-W-8Efektywność energetyczna urządzeń elektrycznych.1
T-W-9Jakość energii elektrycznej.1
T-W-10Zaliczenie wykładów.1

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach14
A-W-2Uzupełnianie wiedzy z literatury26
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia10

M-2Metoda aktywizująca - metoda przypadków

S-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie końcowe

TE_10-_A04_W01
TE_10-_W01C-1T-W-4, T-W-7, T-W-8, T-W-3, T-W-1, T-W-6, T-W-2, T-W-9, T-W-5M-2, M-1S-1

TE_10-_A04_U05
TE_10-_U05C-1T-W-5, T-W-9, T-W-1, T-W-4, T-W-8, T-W-7, T-W-6, T-W-3, T-W-2M-2, M-1S-1

TE_10-_A04_W01
3,0Student zna w stopniu podstawowym warunki funkcjonowania i zależości pomiędzy różnymi elementami systemów dystrybucji energii

TE_10-_A04_U05
3,0Student w stopniu podstawownym raealizuje zadania pozyskiwania materiałów na temat sieci i instalacji elektroenergetycznych, analizy ich działania i krytycznej oceny

1. Kujszczyk S., Elektroenergetyczne sieci rozdzielcze, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa, 2004
  2. Mendera Z., Szojda L., Wandzik G., Stalowe konstrukcje wsporcze napowietrznych linii elektroenergetycznych wysokiego napięcia, PWN, Warszawa, 2012
  3. Knych T., Elektroenergetyczne przewody napowietrzne, Teoria-Materiały-Aplikacje, Wydawnictwo AGH, Kraków, 2010
  4. Szkutnik J., Perspektywy i kierunki rozwoju systemu elektroenergetycznego, Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa, 2015

T-W-1Energetyka w Polsce, UE i na świecie – stan obecny, kierunki rozwoju.1
T-W-5Koncepcja Smart Grids, trendy i perspektywy rozwoju.1
T-W-6Smart-metering, zagrożenia związane ze smart-meteringiem.1
T-W-7Nowoczesne konstrukcje linii kablowych i napowietrznych.2
T-W-8Efektywność energetyczna urządzeń elektrycznych.1
T-W-9Jakość energii elektrycznej.1
T-W-10Zaliczenie wykładów.1

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach14
A-W-2Uzupełnianie wiedzy z literatury26
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia10
Zamierzone efekty uczenia sięTE_10-_A04_W01Student posiada wiedzę z zakresu aktualnych trendów związanych z transformacją energetyczną, w tym istniejących współzależności sektorowych energii elektrycznej, ciepła i paliw transportowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTE_10-_W01Student ma zaawansowaną wiedzę z zakresu aktualnych trendów związanych z transformacją energetyczną, w tym istniejących współzależności sektorowych energii elektrycznej, ciepła i paliw transportowych.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie Studentów z trendami w zakresie rozwoju koncepcji Smart Grids, metodami zarządzania sieciami i instalacjami elektroenergetycznymi. Poprzez ten kurs studenci będą mieli okazję zrozumieć złożoność współczesnych systemów energetycznych oraz sposoby integracji nowych technologii, takich jak odnawialne źródła energii oraz rozwój Smart Cities.
Treści programoweT-W-4Przyczyny konieczności magazynowania energii. Metody magazynowania energii. Pojazdy elektryczne jako systemowe magazyny energii.
T-W-7Nowoczesne konstrukcje linii kablowych i napowietrznych.
T-W-8Efektywność energetyczna urządzeń elektrycznych.
T-W-1Energetyka w Polsce, UE i na świecie – stan obecny, kierunki rozwoju.
T-W-6Smart-metering, zagrożenia związane ze smart-meteringiem.
T-W-9Jakość energii elektrycznej.
T-W-5Koncepcja Smart Grids, trendy i perspektywy rozwoju.
Metody nauczaniaM-2Metoda aktywizująca - metoda przypadków
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie końcowe
Zamierzone efekty uczenia sięTE_10-_A04_U05Student potrafi pozyskać informacje na temat nowoczesnych rozwiązań technicznych, sposobie ich funkcjonowania, a także danych związanych z aspektami ekonomicznymi i finansowymi, dokonać selekcji i krytycznej oceny materiałów oraz poprawnie je wykorzystać.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTE_10-_U05Student potrafi pozyskać informacje na temat nowoczesnych rozwiązań technicznych, sposobie ich funkcjonowania, a także danych związanych z aspektami ekonomicznymi i finansowymi, dokonać selekcji i krytycznej oceny materiałów oraz poprawnie je wykorzystać.
Treści programoweT-W-5Koncepcja Smart Grids, trendy i perspektywy rozwoju.
T-W-9Jakość energii elektrycznej.
T-W-1Energetyka w Polsce, UE i na świecie – stan obecny, kierunki rozwoju.
T-W-8Efektywność energetyczna urządzeń elektrycznych.
T-W-7Nowoczesne konstrukcje linii kablowych i napowietrznych.
T-W-6Smart-metering, zagrożenia związane ze smart-meteringiem.
Metody nauczaniaM-2Metoda aktywizująca - metoda przypadków
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie końcowe