Wydział Elektryczny - Transformacja energetyczna

Sylabus przedmiotu Transformacja biomasy na cele energetyczne:

Kierunek studiów Transformacja energetyczna
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Transformacja biomasy na cele energetyczne
Jednostka prowadząca Katedra Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii
Nauczyciel odpowiedzialny Małgorzata Hawrot-Paw <Malgorzata.Hawrot-Paw@zut.edu.pl>

W-1Podstawy chemii, fizyki, biologii.

T-L-1Zapoznanie z regulaminem pracowni. Przepisy BHP. Sprzęt i aparatura wykorzystywane w badaniach.2
T-L-2Oznaczanie wybranych właściwości fizyko-chemicznych biomasy. Wytwarzanie peletu. Proces spalania.4
T-L-3Energetyczne wykorzystanie odpadów organicznych w procesie kompostowania. Zasady ustalania składu materiału do procesu kompostowania.2
T-L-4Produkcja biogazu w procesie fermentacji anaerobowej. Przygotowanie wsadu do komory fermentacji metanowej. Oznaczanie parametrów jakościowo-ilościowych dla uzyskanego biogazu.4
T-L-5Przygotowanie surowca do produkcji biodiesla. Proces transestryfikacji. Oczyszczanie i odwadnianie bioestrów. Oznaczanie podstawowych parametrów jakości biopaliwa.6
T-L-6Zaliczenie2
T-W-1Biomasa w ujęciu energetycznym - definicje, kryteria podziału, wskaźniki energetyczne.2
T-W-2Tranformacja energetyczna biomasy - metody konwersji.3
T-W-3Wykorzystanie biomasy jako surowca energetycznego w procesach termochemicznych, fizykochemicznych i biochemicznych.7
T-W-4Zaliczenie2

A-L-1Uczestnictwo w zajęciach laboratoryjnych20
A-L-2Przygotowanie do zaliczenia18
A-L-3Przygotowanie teoretyczne do ćwiczeń10
A-L-4Konsultacje2
A-W-1Uczestnictwo w wykładach14
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia przedmiotu20
A-W-3Studiowanie literatury związanej z tematyką przedmiotu.16

M-2pokaz

S-1Ocena podsumowująca: zaliczenie pisemne
S-2Ocena podsumowująca: test
S-3Ocena podsumowująca: sprawozdanie

TE_10-_A10_W01
TE_10-_W02C-1T-L-1, T-W-2, T-W-3, T-L-4, T-W-1, T-L-2, T-L-5M-2, M-3, M-1S-2, S-1

TE_10-_A10_U01
TE_10-_U02C-1T-L-1, T-L-4, T-L-5, T-L-2M-3, M-2S-1, S-2, S-3

TE_10-_A10_K01
TE_10-_K01C-1T-L-5, T-L-4, T-L-1, T-L-2, T-W-2, T-W-1, T-W-3M-2, M-1, M-3S-1

TE_10-_A10_W01
3,0Student potrafi wymienić podstawowe metody konwersji energetycznej biomasy.

TE_10-_A10_U01
3,0Student potrafi dobrać aparaturę do jednego z procesów konwersji biomasy.

TE_10-_A10_K01
3,0Student potrafi wskazać sposoby konwersji biomasy bez możliwości analizy ich znaczenia tych procesów dla transformacji energetycznej i ich znaczenia proekologicznego.

1. Kołodziej B., Matyka M., Odnawialne źródła energii. Rolnicze surowce energetyczne, PWRiL, 2012
  2. Lewandowski W.M., Proekologiczne odnawialne źródła energii, PWN, 2017

1. Ligus M., Efektywność inwestycji w odnawialne źródła energii - analiza kosztów i korzyści, CeDeWu.pl, 2009

T-L-6Zaliczenie2

T-W-2Tranformacja energetyczna biomasy - metody konwersji.3
T-W-4Zaliczenie2

A-L-1Uczestnictwo w zajęciach laboratoryjnych20
A-L-2Przygotowanie do zaliczenia18
A-L-3Przygotowanie teoretyczne do ćwiczeń10
A-L-4Konsultacje2

A-W-1Uczestnictwo w wykładach14
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia przedmiotu20
A-W-3Studiowanie literatury związanej z tematyką przedmiotu.16
Zamierzone efekty uczenia sięTE_10-_A10_W01Student ma wiedzę w zakresie podstawowych metod konwersji biomasy na cele energetyczne z możliwością ich zastosowania w praktyce.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTE_10-_W02Student ma ugruntowaną wiedzę z zakresu wykorzystywanych technologii odnawialnych źródeł i magazynów energii, i rozumie ich wpływ na środowisko naturalne.
Cel przedmiotuC-1Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z metodami konwersji biomasy na cele energetyczne, powiązane z wytworzeniem ciepła, energii elektrycznej oraz biopaliw transportowych.
Treści programoweT-L-1Zapoznanie z regulaminem pracowni. Przepisy BHP. Sprzęt i aparatura wykorzystywane w badaniach.
T-W-2Tranformacja energetyczna biomasy - metody konwersji.
Metody nauczaniaM-2pokaz
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: test
S-1Ocena podsumowująca: zaliczenie pisemne
3,0Student potrafi wymienić podstawowe metody konwersji energetycznej biomasy.
Zamierzone efekty uczenia sięTE_10-_A10_U01Student potrafi dobrać i zastosować w praktyce aparaturę niezbędną dla potrzeb realizacji procesów konwersji biomasy.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTE_10-_U02Student potrafi zastosować odpowiednią aparaturę pomiarową, zaplanować i wykonać serię pomiarów używając adekwatnych metod oraz opracować wyniki z zakresu parametrów elektrycznych i efektywności energetycznej.
Metody nauczaniaM-3ćwiczenia laboratoryjne
M-2pokaz
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: zaliczenie pisemne
S-2Ocena podsumowująca: test
S-3Ocena podsumowująca: sprawozdanie
3,0Student potrafi dobrać aparaturę do jednego z procesów konwersji biomasy.
Zamierzone efekty uczenia sięTE_10-_A10_K01Student rozumie potrzebę wdrażania nowoczesnych rozwiązań w celu zwiększenia stopnia efektywności działań związanych z transformacją energetyczną oraz dla ochrony środowiska.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTE_10-_K01Student rozumie, że transformacja energetyczna związana jest również z aspektami pozatechnicznymi i jest gotów do prezentowania uzyskanych wyników i ich merytorycznego uzasadnienia, a także budowania relacji w środowisku zawodowym.
Treści programoweT-L-5Przygotowanie surowca do produkcji biodiesla. Proces transestryfikacji. Oczyszczanie i odwadnianie bioestrów. Oznaczanie podstawowych parametrów jakości biopaliwa.
T-W-2Tranformacja energetyczna biomasy - metody konwersji.
Metody nauczaniaM-2pokaz
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: zaliczenie pisemne