Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Towaroznawstwo zielarskie

Sylabus przedmiotu Aromaterapia:

Kierunek studiów Towaroznawstwo zielarskie
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Aromaterapia
Jednostka prowadząca Katedra Ogrodnictwa
Nauczyciel odpowiedzialny Dorota Jadczak <Dorota.Jadczak@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA1 10 1,01,00zaliczenie

W-1Znajomość związków biologicznie czynnych zawartych w ziołach, zwłaszcza olejków eterycznych.

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Badanie zapachów i zasady stosowania aromaterapii, Techniki aromaterapeutyczne.4
T-A-2Aromaterapia w leczeniu emocji, niepokoju, przygnębienia, depresji, zmęczenia fizycznego i psychicznego, stresie i bezsenności.6

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1uczestnictwo w zajęciach10
A-A-2przygotowanie do zajęć6
A-A-3przygotowanie do zaliczenia6
A-A-4konsultacje3

M-1zajęcia laboratoryjne

S-1Ocena podsumowująca: ocena z zaliczenia ćwiczeń

TOZ_10-_SP-TOZ-04_W01
TOZ_10-_W01, TOZ_10-_W04C-1T-A-2, T-A-1M-1S-1

TOZ_10-_SP-TOZ-04_U01
TOZ_10-_U07C-1T-A-1, T-A-2M-1S-1

TOZ_10-_SP-TOZ-04_K01
TOZ_10-_K01, TOZ_10-_K02, TOZ_10-_K04, TOZ_10-_K05C-1T-A-2, T-A-1M-1S-1

TOZ_10-_SP-TOZ-04_W01
3,0Słuchacz opanował wymaganą wiedzę w stopniu wystarczającym.

TOZ_10-_SP-TOZ-04_U01
3,0Słuchacz potrafi dobrać odpowiednią technikę aromaterapeutyczną do konkretnego problemu zdrowotnego.

TOZ_10-_SP-TOZ-04_K01
3,0Słuchacz opanował kompetencje w sposób wystarczający.

1. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydaw. Lekarskie PZWL, Warszawa, 2007
  2. Keville K., Zielona Apteka, 2002

1. Brud Wł., Konopacka-Brud I., Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii., Profidruk, Warszawa, 2011

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1uczestnictwo w zajęciach10
A-A-2przygotowanie do zajęć6
A-A-3przygotowanie do zaliczenia6
A-A-4konsultacje3
Zamierzone efekty uczenia sięTOZ_10-_SP-TOZ-04_W01Słuchacz ma wiedzę na temat możliwościbezpiecznego zastosowania olejków eterycznych w aromaterapii.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTOZ_10-_W01Słuchacz studiów podyplomowych zna substancje czynne pochodzenia roślinnego oraz ich znaczenie w fitoterapii.
TOZ_10-_W04Ma wiedzę na temat rodzajów surowców zielarskich, roślin z których są one pozyskiwane oraz ich działania i zastosowania w fitoterapii.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie słuchaczy z możliwością bezpiecznego zastosowania olejków eterycznych przy różnych dolegliwościach.
Treści programoweT-A-2Aromaterapia w leczeniu emocji, niepokoju, przygnębienia, depresji, zmęczenia fizycznego i psychicznego, stresie i bezsenności.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: ocena z zaliczenia ćwiczeń
3,0Słuchacz opanował wymaganą wiedzę w stopniu wystarczającym.
Zamierzone efekty uczenia sięTOZ_10-_SP-TOZ-04_U01Słuchacz potrafi zastosować odpowiednią technikę aromaterapii przy bezpiecznym stosowaniu olejków eterycznych na różne dolegliwości.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTOZ_10-_U07Umie wykorzystać surowce i rośliny zielarskie w aromaterapii, kosmetyce i ogrodzie.
Treści programoweT-A-1Badanie zapachów i zasady stosowania aromaterapii, Techniki aromaterapeutyczne.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: ocena z zaliczenia ćwiczeń
Zamierzone efekty uczenia sięTOZ_10-_SP-TOZ-04_K01Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie w celu doskonalenia kompetencji zawodowych oraz własnego rozwoju.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTOZ_10-_K01Rozumie potrzebę uczenia się i samodoskonalenia oraz poszerzania wiedzy.
TOZ_10-_K02Prawidłowo identyfikuje i roztrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu.
TOZ_10-_K04Ma świadomość ryzyka. Potrafi ocenić skutki podejmowanej działalności związanej z pozyskiwaniem surowców zielarskich i jego wpływem na środowiska naturalne.
TOZ_10-_K05Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: ocena z zaliczenia ćwiczeń
3,0Słuchacz opanował kompetencje w sposób wystarczający.